Polietilēna maisiņš nākotnē nebūs tāds kā agrāk

polietilena-maisiMūsdienās polietilēna maisiņiem ir pievērsta diezgan liela sabiedrības uzmanība gan par tās noderīgumu, gan arī uz tās ietekmi. Ja būtu jāatskatās dažus gadus atpakaļ, tad var pamanīt, ka arī šajā industrijā daudz kas pozitīvā virzienā pavirzījies uz priekšu – kaut vai pieminot pārtikas glabāšanu un higiēnisko prasību uzlabošanos. Tos izmanto arī vēl daudziem citiem nolūkiem, nevis tikai pārtikas glabāšanā un tieši tāpēc arī dabas aizstāvji un jaunas likumdošanas iniciatīvas jau dod nākamos signālus, ka kaut kas ir jāmaina, jo aiz plašās pielietojamības nāk līdzi arī milzīgi patēriņu apjomi, kas nebūt neizklausās vairāk pēc resursu efektīvas un videi draudzīgas saimniekošanas. Lai starp daudzu citu līdzīgu maisiņu veidu parādīšanos tradicionālie polietilēna maisiņi saglabātu savu funkcionalitāti, aktualitāti un pievilcību, ražotāji plānveidīgi ir ķērušies pie citām revolucionārām idejām, lai saglabātu patērētāja interesi par šiem izstrādājumiem.

Viena no visilgāk virzītām idejām un to saistītiem izaicinājumiem ir pilnībā (nevis tikai daļēji) mainīt maisiņu ķīmisko sastāvu tā, lai tas dabā bioloģiski noārdītos daudz ātrāk. Lai daudzi ražotāji šo mērķi sasniegtu un vienlaikus ar to arī izpildītu Eiropas Parlamenta rezolūciju līdz 2020. gadam, kas paredz samazināt un izslēgt pilnībā tradicionālos polietilēna vai vienreiz lietojamos maisiņus, dažādu jomu eksperti jau tagad meklē veidus, kā to varētu realizēt. Vienlaikus arī tiek strādāts pie tā, lai pazeminātu biomaisiņu cenu, lai to arvien vairāk sāktu izvēlēties patērētājs.

Līdz ar to, pieaugot maisiņu patēriņu apjomiem, tuvāko 4-5 gadu laikā visai ticama ir pilnīga videi draudzīgu plastmasas maisiņu revolūcija. Daudzās ES valstīs nebūs redzami tādi maisiņu izstrādājumi, kas pat daļēji dabā noārdās. Tie tiks aizstāti ar līdzvērtīgiem maisiņu bioproduktiem, kam piemīt visas tās pašas polietilēna maisiņa īpašības. Savukārt tradicionālo maisiņu cena varētu turpmāk palielināties, lai piespiestu patērētājus mainīt savus ieradumus un pārietu uz alternatīvajiem bioplastmasas izstrādājumiem.