Kredītu veidi Latvijā

Pirms pāris gadiem, tā sauktajos treknajos gados, bankas neskopojās ar kredītu un aizdevumu piedāvājumiem, ko daudz klientu arī labprāt izmantoja. Mainoties ekonomiskajai situācijai valstī, daudzi banku klienti saskārās ar grūtībām šos aizdevumus atmaksāt, kā rezultātā tika uzkrāti parādi, kurus, veiksmīgi komunicējot ar bankām, varēja vienmērīgi atmaksāt. Šis ir tikai viens no iemesliem kādēļ vajadzētu iepazīties ar kredītu veidiem, lai izvēlētos sev piemērotāko un vieglāk atmaksājamāko aizdevumu.

Patēriņa kredīti

euroVieni no populārākajiem kredītiem iedzīvotāju vidū ir tieši patēriņa kredīti, turklāt tos piedāvā ne vien bankas un lombardi, bet arī ātrie aizdevēji, kuru skaits mūsu valstī jau ir pārsniedzis desmit. Patēriņa kredītus parasti izvēlas, ja nepieciešama kāda konkrēta naudas summa neikdienišķa pirkuma vai pakalpojuma iegādei, piemēram, ledusskapim vai jaunai virtuves iekārtai. Aizdevums tiek atmaksāts ar ikmēneša maksājuma palīdzību, kurā ir iekļauti gan bankas piemērotie procenti, gan pamatsumma.

Hipotekārie kredīti

Otrs populārākais kredītu veids Latvijā ir hipotekārais kredīts. Šis ir aizdevums, kura apmērs ir mērāms vairākos tūkstošos un pat desmitiem tūkstošu latu apmērā. Taču pluss ir tas, ka arī atmaksas grafiks tiek sastādīts vairākiem gadu desmitiem. Šim kredītam ir jānodrošina ķīla nekustamā īpašuma izteiksmē. Par ķīlu var kalpot arī tas nekustamais īpašums, kura iegādei tiek ņemts hipotekārais kredīts. Hipotekāro kredītu ņem arī tad, ja nepieciešams veikt kādus remontdarbus, automašīnas iegādei un citiem tamlīdzīgiem pirkumiem.

Studiju kredīts

Tiem, kuriem nav iespēju studēt augstskolā par saviem līdzekļiem, tiek piedāvāta iespēja saņemt studiju kredītu. Šo kredīta veidu piedāvā lielākās un populārākās bankas Latvijā un sedz studiju maksu līdz pat 100% apmēram. Pastāv arī iespēja saņemt aizdevumu ar valsts galvojumu. Aizdevums jāsāk apmaksāt gadu pēc studiju beigām. Līdz atmaksas brīdim, katru mēnesi tiek veikti procentu maksājumi, kurus banka katru mēnesi atskaita sev automātiski no aizdevuma ņēmēja konta.

Studējošā kredīts

Ar šī kredīta palīdzību tiek nodrošināti studenta ikdienas tēriņi. Studējošā kredīts tiek izmaksāts 10 mēnešus gadā izņemot jūliju un augustu, kad mācības nenotiek. Arī šo kredīta veidu piedāvā lielākās un populārākās Latvijas bankas. Ja tiek ņemts šis kredīts, tad tas parasti tiek kārtots tajā pašā bankā, kur studiju kredīts (ja tāds ir).

Overdrafts

Overdrafts ir īstermiņa aizdevums, kas tiek piešķirts klientam, taču tam ir noteikts limits. To var izmantot gadījumos, ja vēloties norēķināties vai izņemt naudu bankomātos, nepietiek līdzekļu. Tādā gadījumā var tērēt overdrafta līdzekļus par nelielu samaksu.

Kredīti uzņēmumiem

Tā pat kā privātpersonas, arī uzņēmumiem var piešķirt dažāda veida kredītus. Populārākie aizdevumi uzņēmumiem ir:

bizzInvestīciju kredīts – ilgtermiņa aizdevums biznesa attīstīšanai, jauna transporta iegādei, nekustamā īpašuma iegādei, celtniecībai un remontam. Aizdevumam nepieciešams nodrošinājums, par kuru var kalpot uzņēmuma aktīvi, pamatlīdzekļi, kapitāldaļas. Atsevišķos gadījumos arī nepieciešami citu īpašnieku galvojumi, u.c.
Kredīts apgrozāmo līdzekļu finansēšanai – īstermiņa aizdevums uzņēmumiem, kurus piešķir, ja uzņēmums vēlas palielināt ražošanu, iepirkt krājumus un daudz ko citu, lai paātrinātu ražošanas apmērus.
Faktorings – tā ir apgrozāmo līdzekļu kreditēšana apmaiņa pret debitoru parādiem. Faktorings ir veids kā saņemt finansējumu, kuram vienīgā ķīla ir līdzekļi, kas jāsaņem no pircējiem. Faktorings nodrošina tūlītēju apmaksu.

Neatkarīgi no tā vai esat fiziska vai juridiska persona, kurai nepieciešams aizdevums, pats svarīgākais ir izvērtēt to, kurš no kredītu veidiem ir visatbilstošākais un izdevīgāks Jūsu plāniem.