Eiro

No 2014.gada 1. Janvāra Latvijas vasts nacionālo valūtu Latu nomainīs Eiropā tik pazīstamais un pierastais Eiro – Eiropas Savienības valūta, kuru izmanto tās Savienības valstis, kas atrodas Eiro zonā. Šī valūta ir kopīga 17 Eiropas valstīm, kas kopā veido Eiropas Monetāro Savienību. Šī ir lielākā monetārā republika kopš Roma impērijas laikiem, apvienojot gandrīz visu Eiropu vienā naudas tirgū. Eiro izmanto šādās valstīs: Austrijā, Beļģijā, Francijā, Grieķijā, Igaunijā, Kiprā, Īrijā, Itālijā, Luksemburgā, Matā, Nīderlandē, Portugālē, Slovākijā, Slovēnijā, Somijā, Spānijā un Vācijā. No 1. janvāra šim sarakstam pievienosies arī Latvija.

Dizains

lv-euroLai valstis nezaudētu savu identitāti lietojot vienu valūtu, jo valūta tomēr ir viens no valsts identitātes simboliem, eiro monētu aversa puse katrai no Eiro zonā iesaistītajām valstīm ir savādāka un tā simbolizē konkrētās valsts piederību. Arī Eiro zonā esošās valstis var izdot speciālas zelta un sudraba monētas, taču tās kā maksāšanas līdzekli var izmantot tikai izdevējvalstī. Pārējās eiro monētas ir lietojamas visā Eiro zonā. Savukārt banknošu dizains ir vienāds visām valstīm un tās atšķiras pēc krāsas un lieluma. Katras banknotes attēls ir veltīts kāda svarīgam posmam Eiropas attīstības vēsturē. Reizi septiņos ai astoņos gados, Eiropas Centrālā banka uzlabo banknošu dizainu.

Latvijas eiro

Latvijas eiro monētu reversi ir tādi paši kā citām Eiropas valstīm, taču monētu reversi ir dažādi. Uz 1, 2, 5, 10, 20 un 50 centu monētu aversiem ir attēlots Latvijas ģerbonis, savukārt uz 1 un 2 eiro monētām ir attēlota latvju tautumeita, kas savulaik tika attēlota uz 5 latu sudraba monētām. Šis jaunava tēls simbolizē brīvību un identitāti, jo okupācijas gados tā simbolizēja valstiskās vērtības.